Donice betonowe
Donice to idealne wykończenie każdego tarasu lub uzupełnienie ogrodu.
Donice betonowe są o prostym i modułowym kształcie, nie posiadają dna i są odporne na warunki atmosferyczne. Donice świetnie sprawdzą się w przestrzeni publicznej oraz przydomowej. Ich zastosowanie nie musi być standardowe. Z uwagi na odporność na warunki atmosferyczne, mogą stanowić dowolną aranżację ogrodową. Coraz częściej donice są wykorzystywane jako murek oporowy przy schodach wejściowych do domu lub przy tarasie.
Wykorzystanie donic betonowych w ogrodzie
Donice betonowe to bardzo uniwersalne elementy aranżacji przestrzeni, których zalety doceniono już dawno np. w infrastrukturze miejskiej. Rośliny w takich donicach mają dużo miejsca, by swobodnie się rozwijać, a przy tym donice są estetyczne, bardzo wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości. Dzięki nim pielęgnacja ogrodu jest dużo łatwiejsza, bo rośliny i chwasty nie będą mogły rozprzestrzeniać się po rabatach w niekontrolowany sposób. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na spędzanie wielu godzin dziennie w ogrodzie, ale też dla tych, którzy cenią sobie nowoczesny styl, z jakim kojarzone są donice betonowe.
Jak sadzić rośliny w donicach z betonu?
Donice betonowe, zanim coś zostanie w nich posadzone, muszą być zaizolowane, co najczęściej wykonuje się przy użyciu styropianu. Dzięki izolacji roślina będzie mogła bezpiecznie przetrwać zimę. Należy też zwrócić uwagę na drenaż, który ułożony jest na dnie donicy i daje możliwość opróżniania nadmiaru wody przez umieszczony w donicy otwór odpływowy. Drenaż może być wykonany z keramzytu, żwiru czy potłuczonych fragmentów ceramiki. Teraz wreszcie można przystąpić do wypełnienia donicy betonowej podłożem – ważne, by gleba była dobrej jakości, o wysokiej przepuszczalności oraz zdolności magazynowania wody. Różne rośliny mają różne wymagania, dlatego najlepiej odwołać się do porad w zakresie konkretnego gatunku, który będzie sadzony w donicy betonowej.